Bekle Bizi Zonguldak, Gurbetçiler Geri Dönüyor!...

Bekle Bizi Zonguldak, Gurbetçiler Geri Dönüyor!...

Nejdet Tıskaoğlu; 'Zonguldak’ta büyük projeler var. Zonguldak büyüyor ve gelişiyor. Ama biz istiyoruz ki Zonguldak her anlamda büyüsün'....

Zonguldak Sanayi ve İşadamları Derneği (ZONSİAD) Başkanı Nejdet Tıskaoğlu ve Yönetim Kurulu Zonguldak'ta gazetecilerle bir araya geldi.

 

Zonguldak’taki sorunlar başta olmak üzere ülke gündemine dair önemli konularda açıklamalar yapan Başkan Nejdet Tıskaoğlu“10 Ocak Çalışan gazeteciler Gününüz kutlu olsun. Gündem yoğunluğundan dolayı biraz geç oldu. Ama basın emekçilerini önemsiyoruz. Hem kendimizi tanıtalım. Hemde tanışamadığımız arkadaşlarla tanışmak nedeniyle bir araya geldik.

Zonguldak’ı Seven, Hizmet Etmek isteyen

Bir ülke için bir şehir için basın çok önemlidir. ZONSİAD kimdir? Neye yapmaya çalışıyoruz. Zonguldak’ı seven ve memleketine hizmet vermek isteyen insanlardan oluşan bir topluluk. Biz lobi yapmak istiyoruz. İş insanlığı hüviyetimizin dışında bizde lobi yapmak istiyoruz. Diğer şehirler lobilerini çok iyi yaparken biz bu anlamda geri kalmışız. Ordu vilayetine gitmiştik. Orda şunu gördük. Oradakiler inanılmaz bir lobicilik yapıyorlar.

Lobiciik Anlamında Zonguldak Çok Geride

Bizimde lobiciliği mutlaka yapmamız lazım. Bir şehrin gelişmesi için lobicilik çok önemli. Bizim Zonguldak lobimizi oluşturmamız lazım. Her şey siyaset değil. Zonguldak’ın lobiye ihtiyacı var. Bunu da sizlerin sayesinde gerçekleştirebiliriz. Hedefi büyük koymak lazım. ZONSİAD’ı Türkiye’deki diğer büyük dernekler gibi büyük bir dernek haline getirmeye çalışıyoruz. Adının ZONSİAD olduğundan insanların gurur duyacağı büyük bir dernek olarak markalaşmak istiyoruz.

Büyüyen Zonguldak'a İletişim Problemi Var

Zonguldak’ta bir iletişim problemi var. Sizler bir dost meclisi oluşturduk ve gündemi değerlendiriyoruz. Sorunların çözümü noktasında iletişimi doğru kullanarak iyi ve olumlu bir hava yakalanacağını düşünüyoruz. İletişimin ne kadar önemli olduğuna yönelik ister ülkemizden yada yurt dışından güzel örnekler sunabiliriz. İnsanız nefis taşıyoruz. Hatalar yapabiliriz.

Ama bence Zonguldak’ta bir şeyler değişecekse buda sizin önderliğinizde olacaktır. Zonguldak’ta büyük projeler var. Zonguldak büyüyor ve gelişiyor. Ama biz istiyoruz ki Zonguldak her anlamda büyüsün. Buna da katkı yapmanızı rica ediyorum.

Valimiz Zonguldak İçin Büyük Bir Değer

ZONSİAD’ın birkaç projesi var. Bunlardan bir tanesi ticaret fuarı yapmak. Mayıs ayı içerisinde bir ticaret fuarı yapmayı planlıyoruz. Türk insanı olarak dokunmayı ve bakmayı seviyoruz. Sizleri de orada ağırlayacağız. Bu tür fuarların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Almanya’da çok değerli insanlarımız var. Almanya’daki dostlarımızı çok iyi kullanmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Bu yıl ilk 6 ay içerisinde Almanya’ya bir etkinlik yapmayı planlıyoruz. Mesut Özil’in futbol oynadığı takım başta olmak üzere belediyeleri ve dernekleri de ziyaret edeceğiz. Bu ziyaret çok kıymetli olacak. Almanya’daki dostlarımızın memleketlerine yatırım yapmalarını isteyeceğiz. Dernek olarak dergi çıkarıyoruz. Zonguldak Valimiz Zonguldak adına bence çok büyük bir değerdir. Afyon’da yaptıkları ortadır.

 

Zonguldak, Ereğli ve Alaplı Birbirinden Kopuk

Bu anlamda Zonguldak’a da çok önemli hizmetler ediyor. Daha da çok katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Dergimizde de böyle değerli insanlara yer veriyoruz. Bizim dergimiz ticari bir dergi de değildir. Zonguldak, Ereğli ve Alaplı merkezde olup birbirinden kopuk olması bizleri üzüyor.

Aynı empati yapamadığımız sağlıklı iletişim kuramadığımız için gerekli enerjiyi alamadığımızı düşünüyorum. İlçelerimizle et ve tırnak gibiyiz ama bağların kopuk olması düşündürücü. İlçelerimizdeki değerli insanlarımızı da derneğimize davet ediyoruz. Karadeniz Ereğli lafını doğru bulmuyorum. Zonguldak Ereğli olarak anılması daha doğru olacaktır.

Eve Dönüş Projesi, Zonguldak'ın Kurtuluşudur

Sizin kaç üyeniz var diye sorular geliyor. Bana göre kaç üyenin değil ne kadar ağır üyelerin olduğu çok önemlidir. Nüfusu ağırlığı üyelerimizin bizde olması bizlere çok büyük ağırlık katıyor. Bu dernek büyüdüğünde herkese ve bu şehre çok büyük katkısı olacaktır. Hiçbir kurumun yada siyasi partinin alt grubu değiliz. Biz her siyasi partiye eşit mesafedeyiz.

Sade Zonguldak İçin Değil, Ülke İçin Çok Önemli

Eve dönüş projesi çok önemli bir projedir. Bu sadece Zonguldak için değil tüm ülke için çok önemlidir. Türkiye’nin kurtuluşu bence eve dönüş projelerindedir. Büyükşehirlerde bir doymuşluk var. Oralarda bir şekilde iş bulabilirsiniz. Ama önemli taşra kentlerde iş sahalarının genişlemesi şarttır. İnsanlar doğdukları yerlerde ekmek yemek istiyorlar.

Zonguldak madenci şehri. Bizlerde madenci çocukları, torunlarıyız. Madenden başka bir şeyi olmayan şehir olmaktan öte daha başka firmalar ile anılan şehirde olması lazım. O anlamda da ilçelerdeki OSB’lerin önemli olduğunu düşünüyorum. Limanımız var. Karayolumuz çok güzel. Tren yolumuz var. Ama bunu neden değerlendiremiyoruz? Buraya bir ana sanayi şarttır. Ana sanayinin Zonguldak’ta olması demek en az 10 bin kişinin ekmek yemesi demektir.

Biz, Zonguldak'ta Yer Bulma Sorunu Yaşıyoruz

Zonguldak’ta yer sorunu var. Yer bulamıyorum. Ben bir bandımı daha Zonguldak’a getirmek istiyorum. Bu bandı Zonguldak’a getirirsem 80-100 kişi civarında kişi ekmek yiyecek. Fakat, Zonguldak’ta yer sorunu yaşıyoruz. Zonguldak’a yatırım yapmak isteyen iş insanları Zonguldak’ta yer bulamadıkları için gelemiyorlar.

Zamlar herkesi etkiliyor. Sanayici’de etkiliyor. Hammadde fiyatları da arttı. Dünyada enerji maliyetler çok arttı. 80 dolar civarında olan kömür bugün 200 dolar civarında. Dolayısıyla ben sadece kömür üzerinden örnek verdim. Ama, bunu tüm hammadde ürünlerinde de örnekleyebilirsiniz. Bence bu artan zamların sadece ülkemiz bazında bakmamak lazım. Dünya genelinde hammadde bulma ve ucuz maliyet bulmak artık çok zor.

 

Tek Gayemiz Var, O da Zonguldak’a Hizmet Etmek

Hayatım boyunca riyade bulunmadım. Ölünceye kadar da bulunmam. Zonguldak’ı seviyoruz. Bana bir görev tebliğ edildi. Kafamızda bir plan yada siyaset yoktur. Arkadaşlarımızın taltifi ve teklifi ile kendimi bir anda başkanlık koltuğunda buldum. 

Benim ve yönetimdeki arkadaşlarımızın tek gayesi var. Zonguldak’a hizmet etmektir. İyi niyetli şekilde birşeyler yapmak istiyoruz. Biz buradan gittik diye Zonguldak’a sevdamız bitti mi demektir? Ne yapalım, burda iş yok! İyiki de gitmişiz. Kendimizi iyiki eğitmişiz. İlk dayak yediğimiz, ilk aşık olduğum kız, ilk okuduğu okul burda.

 

Biz geri geldik diye rahatsız olanlar var. Siyaset yatırımı yapacağım yönünde söylentiler var. Siyaseti kim yapacaksa yapsın umurumda değil. Ben kişilerin başarılı siyaset yaparak Zonguldak’a ne kadar değer kattıklarını yada Zonguldak’ı ne kadar ayağa kaldırdıklarına bakarım. Ben yada bir başkasının Zonguldak’a ne kadar yada nasıl katkısı olur ben ona bakarım.

 

Zonguldak Sevdasını, Dışına Çıkınca Görürsünüz

Yok efendim, siyasete atılacak tarzında dedikoduların yapılmasını da doğru bulmuyorum. Herkesin siyaset yapması lazım. Herkes siyaset yapsın insanlar neden rahatsız oluyorlar. Bakın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sosyal işler başkanı Zonguldaklı. Ne kadar güzel bir durum bu anlatamam. Zonguldak’tan gidenlerin içinde bir Zonguldak sevdası olduğunu siz ancak Zonguldak dışına çıktığınızda görebilirsiniz.

Burada, bu şehirde Zonguldak sevdasının oranı farklı iken Zonguldak dışında yaşayan bir Zonguldaklının Karaelmas diyarına sevdası çok farklıdır. İşte, bu anlamda Zonguldak lobisinin ne denli önemli olduğunu ve aşık olduğumuz ‘Zonguldak’ı ne kadar yukarıları çıkarabiliriz’ onun derdindeyiz. Sizlerin vasıtasıyla da ulusal anlamda Gazeteci Cem Küçük arkadaşımıza da çok teşekkür ediyorum.” dedi.

http://www.medyaereyli.com/bekle-bizi-zonguldak-gurbetciler-geri-donuyor-15987-haber/?fbclid=IwAR20Zs9Vq6iQtV-5_IwQe9L2UIseJ8UhgmC2MXmACe4n6M2qVnojosXTTro