Başkanı Tanıyalım

ZONSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI NEJDET TISKAOĞLU


GENEL PROFİL


 

28 Ekim 1972 Zonguldak doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Zonguldak’ta tamamladım. Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi-Elektrik Bölümü mezunuyum. Bunun yanı sıra evli, bir çocuk babası olup halen Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne devam etmekteyim.

 

ÇALIŞMA HAYATI


Lise eğitimini tamamlamamın ardından İstanbul’a yerleşip çalışma hayatıma Türkiye’yi silikon ve silikon kablo ile tanıştıran Elastomer isimli firmada başladım. Her kademesinde görev aldığım bu firmada zaman içerisinde ilerleyerek üst düzey yönetici oldum ve silikon bazlı ürünlere dair her alanda bilgi ve tecrübe edinerek kendi sektörlerinde lider konumda hizmet veren çeşitli firmalarda 6 yıl boyunca Üretim Müdürü olarak görev aldım. Bu sürecin ardından 1998 yılında şu an ortaklık ilişkisi içerisinde bulunduğum Refik Balkan ile tanışıp birlikte o dönemde fason üretim yapan bir firmayla ortak çalışmaya başlayıp günümüze kadar uzanan ortaklığımızın temellerini attık ve 125 metrekarelik bir binada 2 kişilik ekibimizle beyaz eşya sektörüne kablo grubu üretimi yaparak faaliyete geçtik.
 

Sektörde lider firmalardan biri olmak ve Avrupa’da bir marka değeri oluşturmak gibi büyük hedeflerimiz vardı ve bu hedeflerimize ulaşmak için büyümemiz gerektiğinin bilincindeydik. Belirlemiş olduğumuz hedeflere ulaşmak amacıyla öncelikle gerekli olan tüm kalite belgelerini almak için çalışmalara başladık ve silikon kablo ile fırın kapı contası üretimi yaparken daha rekabetçi olabilmek adına Türkiye’de o dönemde sadece bir firmanın ürettiği cam elyaf kablo üretimimizi faaliyete geçirdik. Ürün gamımızı genişletince ihracatımızda da artış oldu. 2008 yılında kendi fabrika binamızı yaptırarak, 2009 yılından itibaren faaliyetimize Arnavutköy fabrikamızda devam etmeye başladık. Fabrikamız 7000 metrekare kapalı alana sahip olup bugün itibariyle 200 çalışanımız ve elektrik & elektronik sektöründe 28 yıllık tecrübemizle mevcudiyetimizi idame ettirmekteyiz.
 

Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği (BEYSAD) üyesi olarak 53 ülkeye ihracat yapmaktayız ve bunun sonucu olarak İMMİB’in bünyesindeki elektrik ekipmanları ihracatçıları alanında üst üste 2 yıl en çok ihracat yapan 10 firma arasında yer almış bulunmaktayız.
 

Ürünlerimizi dünyanın birçok ülkesine ihraç etmemizin yanı sıra ülkemiz adına büyük bir marka değeri oluşturmuş Arçelik’in de onaylı tedarikçisi konumundayız. Arçelik’in Güney Afrika’da yer alan ve yıllık 500.000 adetşik pişirici üretim kapasitesi bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından kendilerinin söz konusu ülkede gerçekleştirecekleri üretimleri esnasında oluşacak kablo gruplama ve fırın kapı contası ihtiyaçlarını zamanında ve düşük maliyetlerle karşılayabilmemiz adına Güney Afrika’da bir üretim tesisi kurmamız önerilmiştir. Bu doğrultuda Elcab Cable and Profile (Pty) Ltd. adı altında firma tescili alınarak 2018 yılının Nisan ayında Güney Afrika’nın KwaZulu Natal Eyaleti’nde bulunan Durban şehrinde 5500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrikamızı faaliyete geçirip Türkiye’deki fabrikamızda ürettiğimiz bütün ürünleri 100 kişilik ekibimizle bu ülke de üretmeye başlayarak ilk yurt dışı yatırımımızı gerçekleştirmiş bulunmakta olup ilerleyen zamanlarda ise bu sayıyı 150’ye çıkarmayı planlıyoruz.
 

Gerçekleştirmiş olduğumuz yatırım ile sadece Güney Afrika’da değil aynı zamanda tüm Afrika kıtasında silikon kablo üretimi yapan tek firma olma ayrıcalığa nail olmuş bulunmakta olup bu yatırımın memleketimizde yer alan sanayiciler için emsal teşkil etmesini temenni ediyor, ülkemizin bayrağını yabancı bir ülkede dalgalandırmanın gururunu tatmış öncü bir firma olarak bu duyguyu diğer firmaların da yaşaması adına bu tarz bir yatırımı herkese tavsiye ediyoruz.
 

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİTeknolojik gelişmeleri takip edip uygulayarak, çevreye ve topluma duyarlı inovatif üretim yapmayı hedef edinmiş kurumsal bir firma olarak sosyal sorumluluk projelerine destek vermekteyiz. Bu bağlamda İstanbul’da yer alan Arnavutköy Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Durban’da bulunan Phoenix Technical School ile gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalarla genç nesillerin eğitimine katkıda bulunarak hem kişisel gelişimlerinde kendilerine destek olmayı, hem de sanayi, ekonomi ve topluma faydalı bilinçli ve donanımlı bireylerin yetişmesini hedeflemekteyiz. Bunun yanı sıra işbirliği yaptığımız söz konusu 2 okul arasında da bir koordinasyon oluşturup öğrenci değişim programı kapsamında gençlerin farklı ülke kültür ve prosesleriyle tanışıp kendilerini geliştirmelerini amaçlıyoruz.


 

  • Sanayi Okul Projesi kapsamında İstanbul’da bulunan Arnavutköy Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi ile işbirliği çalışması.
  • Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında Durban’da yer alan Phoenix Technical School ile teknik eğitim destek çalışması.


ÜYE OLUNAN DERNEK VE KULÜPLER 

  • Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği (BEYSAD) – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Hadımköy Arnavutköy Sanayici ve İş Adamları Derneği – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği – Başkan
  • Fenerbahçe Spor Klubü – Kongre Üyesi